Menu

Jak vyčistit zlato a stříbro?

Říká se, že pokud je člověk nemocný, šperky zčernají. Může a nemusí to být pravda. Mně osobně černá v uších zlato i když jsem zdravá.

Pokud Vám šperk zčerná - z jakéhokoliv důvodu, nikdy ho nezkoušejte vyčistit žádnými chemickými přípravky na úklid kuchyně či koupelny. Existují utěrky - hadříky - na čištění zlata, stříbra, perel, univerzální a nevím jaké ještě, které jsou k sehnání ve zlatnických obchodech nebo na internetu. Těmito utěrkami krásně vyčistíte rovnou plochu, ale to je vše. Prodávají se i speciální roztoky na čištění zlata a stříbra. POZOR!!!! Do takového roztoku nesmí uzávěry řetízků a náramků a šperky s kamínky.

Osobně doporučuji odnést zčernalý šperk do zlatnické dílny, kde Vám ho za poplatek vyčistí (v našem obchodě čistíme/leštíme za cca 20,-kč za kus).

Aby stříbrný šperk znovu nezčernal, doporučuji - pokud ho nebudete nosit - vložit ho do malého igelitového sáčku a uzavřít. V krabičce by stříbrný šperk po čase zčernal znova.

Poslední dobou se stříbrné šperky upravují RHODIOVÁNÍM - povrch se pokoví a stříbro nečerná. Získá tím i větší odolnost proti oděru. Rhodium je tvrdší než stříbro.  V ojedinělých případech se může na rhodiovaný šperk vyskytnout alergie.

Prsteny se velmi často zanesou mýdlem a pokud při práci prsteny nesundáváte, je potřeba je čas od času vyčistit. Můžete si domů koupit ultrazvukovou čističku - nebo vzít starý kartáček na zuby a obyčejnou zubní pastu. Šperky namočte do teplé vody s trochou jaru - NEVAŘIT a potom odstraňte špínu pomocí kartáčku a pasty. Pokud ale chcete, aby se prsten leskl jako nový, nemám jinou radu než odnést ho do zlatnické dílny.

Doufám, že jsem Vám alespoň trochu poradila a pokud se budete chtít na něco zeptat, určitě mi napište. Ráda Vám na Vaše dotazy odpovím.

POKYNY PRO OŠETŘOVÁNÍ ŠPERKŮ S KAMENY SWAROVSKI ELEMENTS

Křišťál SWAROVSKI je citlivý materiál, se kterým je třeba zacházet se zvláštní péčí a dodržovat zásady ochrany výrobku před poškozením, za které by výrobce nemohl nést záruční odpovědnost. Šperky s křišťály SWAROVSKI ELEMENTS jsou jemnými výrobky, vyrobenými tradičním způsobem, potažení kovů a vsazování krystalů se provádí ručně. Aby si výrobek s křišťály SWAROVSKI ELEMENTS co nejdéle zachoval svojí krásu, dodržujte následující zásady.

  • Šperky uchovávejte v měkkém pouzdře, aby nemohlo dojít k poškrábání.
  • K uchování původního lesku výrobek leštěte vhodnou měkkou utěrkou, která nepouští vlákna.
  • Nikdy nepoužívejte drsné abrazivní prostředky a čistící prostředky na sklo.
  • Před umýváním rukou, použitím parfému, vlasového spreje, mýdla, tělového mléka či jiných kosmetických prostředků šperky odkládejte. Mohlo by dojít k poškození kovových součástí a zkrácení životnosti kovového potahu, případně ke změnám vybarvení a ztrátě lesku křišťálu.
  • Při oblékání je šperk na řadě až jako poslední, při odkládání oděvu jako první.
  • Dbejte, aby šperk nepřišel do styku s vodou.
  • Chraňte šperk před nárazy (např. zavaděním o tvrdé předměty), které by mohly vést k poškrábání, odštípnutí či jinému poškození.
  • Některé výrobky mohou mít specifické podmínky zacházení a ochrany - v takovém případě dbejte pokynů uvedených v návodu u výrobku.

Přejeme Vám spokojenost a dlouhou radost z výrobků zkrášlenými křišťály SWAROVSKI ELEMENTS.

(Pokyny od výrobce)