Jak vyčistit stříbro

Jak vyčistit zlato a stříbro?

Říká se, že pokud je člověk nemocný, šperky zčernají. Může a nemusí to být pravda. Mně osobně černá v uších zlato i když jsem zdravá.

Pokud Vám šperk zčerná - z jakéhokoliv důvodu, nikdy ho nezkoušejte vyčistit žádnými chemickými přípravky na úklid kuchyně či koupelny. Existují utěrky - hadříky - na čištění zlata, stříbra, perel, univerzální a nevím jaké ještě, které jsou k sehnání ve zlatnických obchodech nebo na internetu. Těmito utěrkami krásně vyčistíte rovnou plochu, ale to je vše. Prodávají se i speciální roztoky na čištení zlata a stříbra. POZOR!!!! Do takového roztoku nesmí uzávěry řetízků a náramků a šperky s kamínky.

Osobně doporučuji odnést zčernalý šperk do zlaznické dílny, kde Vám ho za poplatek vyčistí (v našem obchodě čistíme/leštíme za cca 15,-kč za kus).

Aby stříbrný šperk znovu nezčernal, doporučuji - pokud ho nebudete nosit - vložit ho do malého igelitového sáčku a uzavřít. V krabičce by stříbrný šperk po čase zčernal znova.

Poslední dobou se stříbrné šperky upravují RHODIOVÁNÍM - povrch se pokoví a stříbro nečerná. Získá tím i větší odolnost proti oděru. Rhodium je tvrdší než stříbro.  V ojedinělých případech se může na rhodiovaný šperk vyskytnout alergie.

Prsteny se velmi často zanesou mýdlem a pokud při práci prsteny nesundaváte, je potřeba je čas od času vyčistit. Můžete si domů koupit ultrazvukovou čističku - nebo vzít starý kartáček na zuby a obyčejnou zubní pastu. Šperky namočte do teplé vody s trochou jaru - NEVAŘIT a potom odstraňte špínu pomocí kartáčku a pasty. Pokud ale chcete, aby se prsten lesk jako nový, nemám jinou radu než odnést ho zlatníkovi.

Doufám, že jsem Vám alespoň trochu poradila a pokud se budete chtít na něco zeptat, určitě mi napište. Ráda Vám na Vaše dotazy odpovím.

Vaše zlatnice

TOPlist
aktualizováno: 03.04.2020 06:18:00